W Białymstoku mieszka 5 dziewic!

0
1065

angel-1406127

Tylko pięć dziewic konsekrowanych mieszka obecnie w Białymstoku. Nie wypadamy jakoś szczególnie źle pod tym kątem na tle innych miast w Polsce, bo w całym kraju dziewic w bieżącym roku jest zaledwie 223.

Dziewice konsekrowane w kościele katolickim to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. Konsekracji udziela ordynariusz diecezji kobietom świeckim oraz mniszkom. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane żyjące w świecie nie są zobowiązane do życia wspólnego, niemniej jednak przysługuje im prawo zrzeszania.

Najwięcej dziewic obecnie mieszka w Krakowie, bo aż 26. W Gdańsku też sporo, bo 19. W stolicy Polski, w Warszawie 16. W naszym województwie są jeszcze 4 dziewice mieszkające w Łomży. W innych miastach na Podlasiu, dziewic nie ma. Z innych miast wojewódzkich w Polsce, jako ciekawostkę powiemy, że w Bydgoszczy w ogóle nie ma ani jednej dziewicy konsekrowanej. Za to, co może dziwić, na warszawskiej Pradze, która słynie z niezbyt dobrej opinii, dziewic mieszka aż 11.

Dane o dziewicach konsekrowanych opublikowało na swoich stronach internetowych Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, które działa pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie stamtąd dowiadujemy się, że w całej Polsce w 2016 roku żyją 223 dziewice konsekrowane.

Od początku historii chrześcijaństwa istniały w Kościele kobiety, które decydowały się na życie w dobrowolnym, stałym dziewictwie. W Białymstoku takich kobiet jest aktualnie tylko pięć. Niestety dane opublikowane przez Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego nie ujawniają wieku dziewic, ani tym bardziej ich wizerunku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: sxc.hu/ angel)

Komentarze